Convenience for Kids

Fresh & Easy is kicking off the new school year by offering more affordable foods for student’s lunchboxes, including all-in-one meals that sell for just $2.98 each.

Consumers are looking for ways to save money as their children head back to school, but they aren’t willing to sacrifice what they are feeding their children, according to a recent Nielsen’s study.

The study suggests that a drop in back-to-school sales is not expected, but there will be a change not only in where consumers shop, but in the prices they’re willing to pay.

“Consumers may be cutting back in terms of discretionary spending, but they are not about to send their kids to school without the necessities,” said James Russo, vice president of marketing, food and beverage sector, at The Nielsen Company.

Fresh & Easy said it’s offering the perfect all-in-one meals for children, called “Smart Boxes,” which sell for just $2.98 each. The lunchbox includes individual servings of baby carrots, dried fruit, crackers, a cheese stick and an organic drink such as apple juice, milk, fruit punch or grape juice. The boxes are filled with kid-friendly favorites and have different word games on each variety for fun, the retailer said.

A few other Fresh & Easy products that are individually wrapped and perfect for any lunchbox include:

Other Fresh & Easy products and prices the company is touting as solutions to make the back-to-school season more affordable:

  • Sliced Apples, $3.54 (5 count)
  • Organic Baby Carrots, $2.49 (5 count)
  • String Cheese, $3.48 (12 count)
  • Granola Bars, $1.95 (6 count, with varieties including chocolate chip, peanut butter chocolate chip, or sweet and salty)
  • Mountain Trail Mix, $3.98 (10 pack)
  • Apple Sauce, $1.55 (6 count, with varieties including cinnamon apple or unsweetened apple)
  • Low Fat or Fat Free Yogurt, $0.48 to $0.54 (8-ounce, with varieties include strawberry, peach, vanilla, raspberry, blueberry, or black cherry)
  • Pudding, $0.48 (4.5-ounce, with varieties include vanilla, chocolate, rice, or tapioca)
  • Juice Boxes, $3.69 (8 count, with varieties include apple juice, fruit punch, or grape juice)

    “Parents can feel good about what they are feeding their kids from Fresh & Easy,” said Simon Uwins, Fresh & Easy’s chief marketing officer. “We offer fresh, wholesome food options at affordable prices and a range of creative meal ideas for any age.”

    The listed products, along with all of Fresh & Easy’s brand food, contain no added trans fats, no artificial colors or flavors and only use preservatives when absolutely necessary, according to the company.

  • css.php